Bez kategorii

Wady wzroku

Wady ostrości wzroku to wszystkie możliwe nieprawidłowości powstające podczas tworzenia się obrazu na siatkówce oka. Jest to najczęstsza przyczyna wizyt u okulisty. Wady wzroku mogą występować bez względu na wiek – dotykają zarówno osoby dorosłe i starsze, jak i dzieci oraz młodzież. Im wcześniej zdiagnozujemy wadę wzroku, tym łatwiej będzie nam ją skutecznie korygować, dlatego tak ważne są wizyty kontrolne u lekarza, optometrysty lub optyka. Poniżej wymienione zostały najczęstsze wady wzroku, ich objawy oraz sposoby korygowania i zapobiegania.

Krótkowzroczność

Jest to jedna z najczęściej diagnozowanych wad wzroku. Osoba cierpiąca na krótkowzroczność lepiej widzi przedmioty znajdujące się w niewielkiej odległości niż te, które znajdują się w oddali. Wada ta powstaje ponieważ układ optyczny oka ogniskuje promienie świetlne przed siatkówką, a nie bezpośrednio na niej.

Wada ta jest zazwyczaj dziedziczna, chociaż osoby, które dużo pracują przy komputerze znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka. Krótkowzroczność nasila się w okresie dojrzewania, kiedy organizm szybko się rozwija. Cechą charakterystyczną jest to, że osoby krótkowzroczne często mrużą oczy, lub przybliżają do nich przedmioty. Wadę tę koryguje się okularami korekcyjnymi ze szkłami o znaku minus.

Dalekowzroczność

Jest to wada przeciwstawna do krótkowzroczności. Osoba dalekowzroczna dobrze widzi przedmioty znajdujące się w dalekiej odległości, a te znajdujące się blisko widzi niewyraźnie. Dzieje się tak, ponieważ kształt oka sprawia że promienie świetlne są skupiane za siatkówką, a nie bezpośrednio na niej.

Dalekowzroczność może dotknąć każdego, jednak zazwyczaj jest to wada dziedziczna. Aby skorygować tę wadę należy stosować okulary korekcyjne ze szkłami o znaku plus.

Astygmatyzm

Astygmatyzm występuje u osób z niewłaściwą krzywizną rogówki oka – promienie świetlne nie załamują się wtedy jednakowo i widziany obraz jest niewyraźny. Nie jest to choroba oczu.

Na astygmatyzm ( w większym lub mniejszym stopniu) cierpi większość z nas. Często pojawia się on u osób, które skupiają wzrok blisko – podczas pracy na komputerze czy czytania. Ta wada może występować wraz z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Astygmatyzm można korygować poprzez odpowiednio dobrane okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe.

Starczowzroczność

Starczowzroczność to wada związana z wiekiem. Soczewka oka nie zmienia swojego kształtu tak łatwo jak dotychczas , co powoduje problemy ze wzrokiem. Często występuje kilka problemów jednocześnie np. nieostre widzenie zarówno z bliska jak i z daleka. Starczowzroczność może dotknąć każdego, bez względu na to czy miał wcześniej wadę wzroku, czy nie. Najczęściej pojawią się u osób po 40 roku życia.

Sposób korygowania starczowzroczności należy dopasować indywidualnie, ponieważ u każdego mogą pojawić się inne problemy. Niektórym wystarczą tylko okulary do czytania, a osoby z bardziej skomplikowaną wadą będą potrzebowały okularów progresywnych, które korygują zarówno widzenie do bliży jak i do dali oraz odległości pośrednie.

Daltonizm

Jest to dziedziczna wada wzroku, wynikająca z nieprawidłowości w budowie siatkówki oka. Daltonizm, zwany ślepotą barw może być całościowy lub częściowy np. chory ma problemy z rozróżnieniem koloru zielonego od czerwonego. Osoby dotknięte daltonizmem to w większości mężczyźni – problem dotyka 8% z nich , oraz tylko 0,5% kobiet.

Wrodzony daltonizm jest niemal niemożliwy do wyleczenia, możliwe jest jedynie lekkie skorygowanie nabytych zaburzeń widzenia barw czyli daltonizmu wtórnego.