OKULARY

Okulary do komputera – Jak chronić oczy przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego?

W dzisiejszych czasach trudno jest wyobrazić sobie życie bez urządzeń cyfrowych. Z laptopów, tabletów, smartfonów czy telewizorów korzystamy nawet do kilkunastu godzin w ciągu doby – zarówno podczas pracy jak i czasu wolnego. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że emitują one szkodliwe dla oczu niebieskie światło zwane także światłem widzialnym o wysokiej energii.

Światło niebieskie – Blue UV

Niebieskie światło samo w sobie jest zjawiskiem naturalnym ( jest obecne w świetle dziennym) jednak nadmierna ekspozycja na jego działanie jest groźna dla ludzkiego oka. Może powodować różne przykre dolegliwości takie jak : pieczenie i podrażnienie oczu, bóle głowy, niewyraźne widzenie, suchość oczu a nawet bezsenność, ponieważ przez nadmiar niebieskiego światła zostaje zaburzone wytwarzanie melatoniny – hormonu, który reguluje rytm snu. Zdrowe oko posiada mechanizmy ochronne i zazwyczaj radzi sobie z redukowaniem wpływu promieni świetlnych, jednak gdy dopływ światła niebieskiego przekracza normę, te mechanizmy już nie wystarczają i warto pomyśleć o oprawkach ze szkłami (niekoniecznie korekcyjnymi) do komputera.

Pomimo, że jakość ekranów urządzeń elektrycznych stale się poprawia nie wpływa to na zmniejszenie ilości emitowanego światła niebieskiego a wręcz przeciwnie – ilość ta stale wzrasta. Co więcej, z urządzeń tego typu korzystamy zazwyczaj z bliskiej odległości, co dodatkowo zagraża naszym oczom.

Skuteczna ochrona – okulary komputerowe

Niebieskie światło trudno wyeliminować z naszego życia, możemy jednak być świadomi zagrożeń jakie z nim się wiążą oraz ograniczyć jego szkodliwe działanie. Najskuteczniejszą metodą są okulary z powłoką częściowo blokującą niebezpieczne światło niebieskie, np. powłoka Max® Blue UV firmy JZO. Powłoka ta znacząco podnosi komfort pracy na urządzeniach cyfrowych, chroni nasze oczy przed niebezpiecznym promieniowaniem, eliminuje refleksy powstające na powierzchni soczewek a dodatkowo chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi i pomaga utrzymać okulary w czystości. Może być stosowana także przez osoby, które nie mają wady wzroku – na tzw. “zerówkach”.

Dodatkowa ochrona

Aby dodatkowo wspomóc działanie powłoki neutralizującej światło niebieskie, powinniśmy przestrzegać kilku zasad:

  • Należy zachować odpowiednią odległość ekranu od oczu. Komputery i laptopy powinny znajdować się w odległości wyprostowanej ręki.
  • Mniejsze urządzenie cyfrowe trzymamy w bezpiecznej odległości poniżej poziomu oczu.
  • Należy robić regularne (najlepiej co godzinę), krótkie przerwy, podczas których wzrok odpocznie od ekranu komputera – patrzymy wtedy w dal, ruszamy gałkami ocznymi itp.
  • Odpowiednie dopasowanie jasności ekranu – ekran komputera, na którym pracujemy nie może być zbyt jasny, najlepszym sposobem aby ustalić jasność jest przyłożenie białej kartki do monitora i dopasowanie parametrów ekranu tak, aby były jak najbardziej zbliżone do kartki.
  • Warto zrezygnować z nawyku korzystania z urządzeń cyfrowych tuż przed zaśnięciem.
  • Należy często mrugać, aby zapewnić odpowiednie nawilżenie oczu, jeśli to nie pomoże warto sięgnąć po krople do oczu.