Bez kategorii

Jak dobrać okulary do twarzy?

Dobieramy okulary do kształtu twarzy

Odpowiednio dobrane okulary pozwalają nam na podkreślenie swoich atutów a także ukrycie drobnych niedoskonałości twarzy. Powinniśmy je traktować jako część ubioru – liczy się nie tylko to, czy są modne i trafiają w nasz gust ale także to, czy są dopasowane do kształtu naszej twarzy.

Twarz okrągła – okulary kwadratowe i prostokątne

Jeżeli twoja twarz kształtem przypomina koło, jest łagodnie zaokrąglona i raczej pełna, rolą oprawek okularowych jest wysmuklenie i delikatne wydłużenie twarzy. Najlepiej sprawdzą się okulary kwadratowe i prostokątne, o ostrych krawędziach i jak najmniejszej wysokości szkieł. Kolor oprawek powinien być ciemny i intensywny. Przy twarzy okrągłej nie polecamy okularów o takim samym kształcie oraz w jasnych kolorach.

Twarz serce – okulary okrągłe i owalne

Twarz o kształcie serca charakteryzuje szerokie czoło, które zwęża się ku dołowi. Naszym celem jest optyczne zmniejszenie szerokości skroni aby zachować równowagę pomiędzy górą a dołem twarzy. Zapewnią to okulary bez mocnych kątów o łagodnym kształcie. Mogą to być zarówno oprawki okrągłe, owalne jak i “kocie oczy”, ważne aby nie były szpiczaste. Sprawdzą się jasne, delikatne kolory oraz tzw. patenty – same szkła bez ramek. Okulary powinny być jak najmniej widoczne na twarzy.

Twarz owalna – wszystkie kształty

Jeżeli twoja twarz jest owalem, masz szczęście – to kształt, do którego pasuję większość okularów. Rolą okularów jest jedynie zachowanie regularności twarzy, dlatego jedyne co możemy wykluczyć to skrajności – oprawki zbyt małe lub zbyt duże, które zaburzą proporcje twarzy. Sprawdzą się okulary o wszystkich kształtach – okrągłe, kwadratowe, owalne czy aviatory.

Twarz kwadratowa – łagodny kształt oprawek

Posiadacze twarzy kwadratowej, o ostrych krawędziach powinni za pomocą okularów jak najbardziej złagodzić rysy twarzy. Sprawdzą się tutaj oprawki o delikatnie zaokrąglonych liniach, ponieważ mocne, geometryczne kształty tylko dodatkowo wyostrzą rysy. Najlepiej będą wyglądały okulary w wyrazistych kolorach oraz szersze w poziomie niż w pionie co dodatkowo wydłuży twoją twarz.

Twarz gruszka – owalne i okrągłe

Twarz diamentowa to odwrotność twarzy serce – wąskie czoło rozszerzające się ku dołowi. Odpowiednio dobrane okulary powinny pomóc wyrównać dysproporcję twarzy – optycznie zwęzić szerokość brody a poszerzyć czoło. Najlepiej sprawdzą się okulary bez ostrych kątów, owalne lub okrągłe oraz takie, które są szersze w górnej części. Świetnym wyborem będą także oprawki “żyłki” – zabudowane tylko na górze a od dołu podtrzymywane na niewidocznej żyłce.